Thumbnail image
ORESTIA - ESKILI
5.90 € Disponueshmëria: I padisponueshëm
Përshkrimi

Një enciklopedi e tërë e luftës së parë botërore që njeh historia e njerëzimit, luftë ku u ndeshën dhjetëra shtete e popuj dhe që, si asnjë tjetër, u ngul në kujtesën e botës. Vetëm në disa faqe, në disa ndërhyrje të shkurtra e rikujtime, tragjiku i madh, në dramën që flet për tjetër gjë ka futur pothuajse të plotë fushatën e madhe. Në secilin prej këtyre ndriçimeve të shkurtra si prej vetëtime, shpalosen pamje që zgjojnë mendime të mëdha. Le të kujtojmë vetëm njërën prej tyre, flijimin e Ifigjenisë në Aulidë, portin ku qe mbledhur flota greke duke pritur nisjen. Erërat e pengonin të nisej, fryma luftarake po bjerrej, falltari Kalkant këshillon flijimin e vajzës, të cilën Agamemnoni, pas një lëkundjeje, e pranon. Këtë dëshmi japin Eskili dhe tërë letërsia antike greke, por lexuesi i sotëm përpiqet të zbërthejë, prapa mjegullës mitike, një të vërtetë më të përpiktë.

Cilësitë

Shtëpia botuese Onufri
Faqe 215
GTIN 9789994332885
Kodi i produktit 9789994332885

Vlerësimet0
(0 vlerësime)

Nuk ka ende asnjë vlerësim

SHIKO MË SHUMË PRODUKTE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua

Vazhdo blerjen