Thumbnail image
NATA E DYMBËDHJETË - SHEKSPIRI VOL.12 (K.BUTE)
4.40 € Disponueshmëria: I padisponueshëm
Përshkrimi

Kjo komedi është shkruar rreth viteve 1601-1602.Anija me të cilën udhëtonte Viola fundoset në brigjet e Ilirisë. Me ndihmën e kapitenit, ajo arrin të dalë në breg, por humb të vëllain binjak, Sebastianin, të cilin e mendon të mbytur. Viola maskohet si djalë dhe nën emrin Cesario hyn në shërbim të dukës Orsino. Orsino është i bindur se është dashuruar me Olivian, babai dhe vëllai i të cilës kanë vdekur dhe që ka vendosur të mos pranojë asnjë kandidat për shtatë vjet. Duka përdor Cesarion si ndërmjetës te Olivia, që t’i shprehë dashurinë e tij, por Olivia bie në dashuri me të, pa e kuptuar se në fakt është Viola, ndërsa kjo e fundit bie në dashuri me dukën. Komedia është e mbushur me situata komike dhe përfundon me martesën mes dukës dhe Violës. ?

Cilësitë

Shtëpia botuese Onufri
Faqe 110
GTIN 9789995687793

Vlerësimet0
(0 vlerësime)

Nuk ka ende asnjë vlerësim

SHIKO MË SHUMË PRODUKTE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua

Vazhdo blerjen